Oceń stronę

Jak oceniasz wygląd strony?
 
Dzisiaj jest 6 Lipiec 2022 roku,  imieniny obchodzą: Łucja, Dominika, Teresa

Zduńskowolski Ratusz - Hala Targowa

Pierwsze zapiski o Ratuszu w Zduńskiej Woli pojawiły się w 1788 roku z okazji przejęcia po ojcu dóbr zduńskowolskich przez Antoniego Złotnickiego. 
Nie wiemy dokładnie kiedy budowla dokładnie powstała ani czy kiedyś była to siedziba władz? Być może jego pojawienie jest związane z istnieniem miasteczka(?) Czekay w II poł XVIII wieku. 
Na mocy dekretu królewskiego odbywały się w nim dwa targi w miesiącu, na rynku w centrum którego znajdował się ratusz. 
Nie znamy dokładnie wyglądu budynku w XVIII i w początkach XIX wieku. Najwcześniejsze zdjęcia datują się na koniec XIX wieku. 
Po wielu remontach i przebudowach jego ostateczny kształt upodobnił go do rosyjskich tzw. "gościnnych dworów", czyli centrów handlowych. Uzyskał kształt zamkniętego czworoboku z dziedzińcem w środku, wieżą strażniczą i zegarową. 
Posiadał cztery wejścia z główną bramą pod wieżą zegarową w kierunku południowym. Stanowił własność prywatną. W 1928 roku część Ratusza w wyniku pożaru uległa zniszczeniu. Właściciele (rodzina Zylberszaca) rozpoczęli wtedy starania o jego odbudowę. 
Doprowadziło to do odkupienia tej części (3/4 całości) w 1938 roku przez miasto, w celu przebudowania na reprezentacyjną siedzibę władz. Już w marcu 1939 roku powstał plan przebudowy wykonany przez Józefa Karskiego. 
Na przeszkodzie stanęła wojna. Okupant niemiecki wolał budynek rozebrać, powodem miał był zły stan techniczny i plaga szczurów. Ale główny wpływ miał jednak fakt funkcjonowania tam około 70 jatek żydowskich. 
Na wiosnę 1940 roku budynek ratusza razem z synagogą mieszczącą się na początku ulicy Sieradzkiej został rozebrany, a gruz użyto do brukowania ulic.
Oprócz sklepików na terenie Ratusza funkcjonowało najprawdopodobniej pierwsze w naszym mieście kino "Odeon". W czasie wojny pracownik magistratu z wieży odczytywał wiadomości z frontu. 11 listopada 1939 roku w ramach represji wobec polaków rozstrzelano 6 polaków pod murami ratusza.

Szukaj

Pogoda


MambWeather icon
Łódź
--- °C
Łódź °C | Gdańsk °C | Kraków °C | Katowice °C | Poznań °C | Rzeszów °C | Szczecin °C | Warszawa °C | Wrocław °C | Zielona Góra °C
[Szczegóły]

O tobie

Jesteś obecnie w
Unknown Unknown

używasz systemu
Unknown Unknown

oraz przeglądarki
Unknown Bot Unknown Bot

a twój adres IP to
3.238.24.209