Zduńska Wola dawniej i dziś

Sławomir Lepczyński

Ks. prałat Kazimierz Chłopecki

Z wizytą u ks. prałata Kazimierza Chłopeckiego

Byli działacze pierwszej zduńskowolskiej „Solidarności” oraz przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 4040 im. płk. I. Boernera w Zduńskiej Woli, odwiedzili ks. prałata Kazimierza Chłopeckiego. Były proboszcz parafii WNMP w Zduńskiej Woli, który od 2001 r. przebywa w Domu Pomocy Społecznej w Kole.

Ks. Chłopecki jako podopieczny, mimo podeszłego wieku pełni w dalszym ciągu rolę Kapelana Domu Pomocy Społecznej. W czasie sobotniej wizyty zduńskowolan, ks. Chłopecki odprawił mszę św. w intencji zmarłego niedawno działacz zduńskowolskiej opozycji, Zenona Borowskiego.

W trakcie spotkania nie zabrakło wspomnień związanych z pobytem księdza w Zduńskiej Woli. Ks. Chłopecki dziękując za odwiedziny, zaprosił zduńskowolan na swój jubileusz 60-lecia kapłaństwa, który jest planowany na czerwiec bieżącego roku.

Przypomnijmy, że ks. Prałat Kazimierz Chłopecki w latach 1963-1968 był wikariuszem w parafii WNMP w Zduńskiej Woli, a następnie w latach 1976-1990 pełnił funkcję proboszcza. Był członkiem i kapelanem zduńskowolskiej „Solidarności”. Razem z działaczką NSZZ „Solidarność” Grażyną Barton prowadził Ośrodek Pomocy dla rodzin internowanych i osób zwalnianych z pracy.

Dzięki wysiłkowi ks. Chłopeckiego postał Ośrodek Pamięci Św. M. M. Kolbe. Również za jego posługi kapłańskiej w 1988 r., władze miejskie, przekazała notarialnie budynek, w którym przyszedł na świat Rajmund Kolbe parafii WNMP. W 1990 roku został przeniesiony na stanowisko proboszcza do parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kole.

 

ks. Kazimierz Chłopecki – kapelan Jego Świątobliwości
ur. 11 XI 1926, w. 20 VI 1954
emerytura od 2001
Dom Pomocy Społecznej – kapelan
ul. Poniatowskiego 21, 62-600 Koło
tel.: 63 272 00 35

 

 {oziogallery 183}