Muzeum Zgromadzenia Księży Orionistów w Polsce

 

Muzeum Zgromadzenia Księży Orionistów w Polsce
Dom Misyjny Zgromadzenia Małego Dzieła Boskiej Opatrzności - Orioniści

ul. Łaska 88
98-220 Zduńska Wola

tel. 43 824 50 88, 601 355 279

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.muzeum.zdunskawola.pl

Muzeum jest czynne: na życzenie - po wcześniejszym zgłoszeniu na furcie klasztornej bądź u opiekuna ks. Mariana Klisia, tel. 43 824 50 88, 601 355 279 lub w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, ul. Złotnickiego 7, tel. 43 823 48 43.

Ekspozycję muzealną przygotowało w całości Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w darze za dobro przekazane przez brać oriońską naszemu środowisku, w kraju, jak i na całym świecie.

Wystawę rozpoczyna symboliczna łódź-krosno z masztem-krzyżem, wpływająca z dobrem oriońskim jak chleb w 1923 r. do Zduńskiej Woli, poprzez nić życia przechodzi do rąk małego chłopca, syna brukarza z Pontecurone, klęczącego przy pracy na fragmencie wybrukowanej ulicy i przemieniającego się w Świętego.

Eksponaty dotyczące Założyciela św. ks. Alojzego Orione m.in. Jego alba oraz początków Orionistów polskich wzbogaca kolekcja relikwiarzy kilkudziesięciu świętych, a także przedmioty kultu religijnego - m.in. XVII-wieczne naczynia liturgiczne, ornaty i różańce. Eksponowane są także zbiory dotyczące Ojca Świętego oraz Sekretarza Episkopatu Polski śp. arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego.

Ważną część muzeum stanowią prace historyczne znakomitego kronikarza i historyka dziejów zgromadzenia, ks. dr Bolesława Majdaka, jak również pamiątki ukazujące pracę ks. Leszka Wojtysia, współczesnego "świętego", z naszych ulic zbierającego z piątym rozrusznikiem serca swoich "Aniołków".

W prezentacji muzealnej sygnalizowana jest też bogata kolekcja walorów falerystycznych, numizmatycznych i filatelistycznych pozyskana od księży - kolekcjonerów spośród rodziny oriońskiej. Jej tematyka dotyczy Św. Maksymiliana Kolbe, Św. Alojzego Orione, Papieża Jana Pawła II.

Część ekspozycji muzealnej ukazuje trudną pracę synów Małego Działa Boskiej Opatrzno?ci m.in. w Kenii, na Madagaskarze, w Meksyku, Argentynie, Brazylii, Urugwaju, Australii, Białorusi czy na Ukrainie. Etnograficzne zbiory z tak odległych stron po raz pierwszy na stałej wystawie można oglądać w naszym mieście.