W wielkim skrócie

 

Zduńska Wola to 50 tysięczne miasto położone w centralnej Polsce w odległości około 50 km na zachód od Łodzi. Odwiedzając Zduńską Wolę warto zobaczyć dom, w którym urodził się święty Maksymilian Maria Kolbe (dziś muzeum), klasycystyczny dworek założyciela miasta Stefana Prawdzic Złotnickiego oraz domy tkaczy z pierwszej połowy XIX wieku.

Na uwagę zasługuje też marmurowy ołtarz główny z połowy XVII wieku w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Muzeum Historii Miasta i Skansen Lokomotyw z kolejką retro.

W zachodniej części miasta można obejrzeć cmentarz żydowski założony w latach 30-tych ubiegłego stulecia. W okresie letnim miasto oferuje turystom wypoczynek w ośrodku rekreacyjnym "Relaks" oraz nad leżącym w południowej części grodu zbiornikiem wodnym "Kępina" (zbiornik wodny o powierzchni 7,7 ha, regularnie zarybiany, stanowi dobre miejsce wypoczynku i wędkowania).

Osoby pragnące wypocząć z dala od miejskiego zgiełku mogą wybrać się również do malowniczej doliny rzeki Warty i Widawki (około 10 km na południe od miasta), gdzie rozciąga się "Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki", stanowiący doskonałe miejsce na weekendy i urlopy. Miasto dysponuje dobrą bazą noclegową i zapleczem gastronomicznym.

Serdecznie zapraszamy!