Barton Aneta

Aneta Barton z tańcem jest związana od dzieciństwa. Tę pasję rozwijała przez wiele lat amatorsko, by w końcu zająć się tańcem zawodowo. Dwie dekady temu założyła zespół Arabeska. Instruktorką grupy jest Aneta Barton. Przez 15 lat działalności jej zespół rozwijał się, powstawały kolejne grupy. Tak doszło do powstania Teatru Tańca „Arabeska”. Dziś, oprócz najstarszej grupy tworzą go: „Mała arabeska”, „Magnum”, „Debiut”.

 

 

Taneczna formacja Arabeska ze Zduńskiej Woli obchodzi w tym roku 20. rocznicę powstania. Z tej okazji zaplanowane są 3 jubileuszowe koncerty. Arabeskę 20 lat temu założyła choreografka i instruktorka tańca Aneta Barton. W tym roku założycielka tej grupy otrzymała tytuł Człowieka Roku w kategorii kultura w plebiscycie Dziennika Łódzkiego.

Początkowo formację tworzyła grupa dziewcząt zakochanych, podobnie jak założycielka, w tańcu. Z czasem zespół zaczynał się rozrastać. Konsekwencja i wysiłek wkładany przez młode tancerki i ich instruktorkę zaczęły przynosić efekty. Formacja wiele razy była nagradzana na festiwalach i konkursach odbywających się w całej Polsce. Między innymi to zaskutkowało ogromnym zainteresowaniem tańcem wśród zduńskowolan. Aneta Barton przekonała mieszkańców, że taniec może być sztuką na wysokim poziomie.

 

 

Cieszy mnie, że tak jest, że taniec nie jest postrzegany tylko jako metoda na zachowanie zdrowego kręgosłupa. Ja jestem osobą zapinającą to wszystko, mającą odrobinę charyzmy, działającą na naszym podwóreczku. Wierzę jednak, że któreś z dzieci tańczących dziś w moich zespołach zechce przy tym pozostać i w przyszłości, będziemy podziwiać dorosłego już artystę w dużym teatrze – podkreśla założycielka Arabeski. Dziewczęta, które wiele lat temu zaczynały w Arabesce swoją przygodę z tańcem dziś uczą tej sztuki swoje młodsze koleżanki.

 

Widowisko taneczne "Śpiąca królewna"

,,Śpiąca królewna" to niezwykłe widowisko taneczne. Podopieczni Anety Barton, wspólnie z wokalistką Magdaleną Wasylik przeniosą widzów w bajkowy świat. Dosłownie, bo nie zabraknie iluzji, której artyści uczyli się od Macieja Pola oraz wizualizacji. Widowisko taneczne ,,Śpiąca królewna" robi niesamowite wrażenie. Premierę miało w filii MDK w Zduńskiej Woli Karsznicach. Taneczne show dali podopieczni Anety Barton z Teatru Tańca Arabeska, śpiewała Magdalena Wasylik, a całość uzupełniały wizualizacje, także w 3D.

 

 

Libretto do spektaklu ,,Śpiąca królewna" na podstawie baśni Charlesa Perraulta napisała Aneta Barton. Także ona jest reżyserem i choreografem tego niezwykłego spektaklu, w którym wystąpiło około 50 osób. Zatańczyły wszystkie grupy tworzące Teatr Tańca Arabeska. Śpiewem wsparła widowisko Magdalena Wasylik, a o stronę wizualną zadbał Mariusz Fraszczak. Ci, którzy dotarli na premierę byli oczarowani.