Dudzińska-Wieczorek Danuta

Danuta Dudzińska-Wieczorek (ur. 14 października 1966 roku w Zduńskiej Woli) – polska śpiewaczka operowa. Wychowała się w rodzinnej Zduńskiej Woli, gdzie od dziecka kształciła się w kierunku muzycznym. Uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego oraz równocześnie do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

W roku 1992 ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak. W tym samym czasie otrzymała I wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za wykonanie utworu kompozytora polskiego w Dusznikach Zdroju. Rok później zdobyła wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

 

 

Wraz z pianistką Bogną Dulińską nagrała płytę "Arie i pieśni", która została wydana w 2005 roku przez Polski Instytut Muzyczny z okazji 60-lecia jego powstania. Od 2006 roku jest pedagogiem śpiewu w ZSM im. St. Moniuszki w Łodzi, a od 2007 wykładowcą w Akademii Muzycznej w Łodzi. W styczniu 2013 roku obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej i prowadzi swoją klasę, odnosząc sukcesy pedagogiczne na licznych konkursach wokalnych. W 2002 roku otrzymała Dyplom Uznania od Ministra Kultury i Sztuki za rozpowszechnianie sztuki wokalnej, a w 2016 została wyróżniona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem za Długoletnią Służbę.

 

 


 

Pedagodzy Akademii Muzycznej w Łodzi
dr Danuta Dudzińska-Wieczorek

Sopran. Studia ukończyła z wyróżnieniem w 1992 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno - Aktorskim w klasie śpiewu prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak. Uczestniczyła w kursach oratoryjno - kantatowych Wratislavia Cantans we Wrocławiu. Ukończyła Kurs Mistrzowski u niemieckiej śpiewaczki Ingrid Kremling. Brała udział w wielu konkursach. W Dusznikach Zdroju w 1992 roku otrzymała I wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za wykonanie utworu kompozytora polskiego. Rok później zdobyła wyróżnienie na V Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu. Brała udział w Wielkim Tygodniu Młodych Muzyków w Schwetzingen 96, organizowanym przez Niemieckie Radio w Stuttgarcie.

Od 1996 roku jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Ma w dorobku wiele partii operowych i operetkowych, m. in.: Donny Anny w Don Giovannim, Hrabiny w Weselu Figara, Pierwszej Damy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta, Lizy w Damie Pikowej P. Czajkowskiego, Elwiry w Ernanim, Leonory w Mocy przeznaczenia G. Verdiego, Micaeli w Carmen G. Bizeta, Cho - Cho - San w Madame Butterfly, Mimi w Cyganerii i Toscę w Tosca G. Pucciniego, partię tytułową w Hrabinie i Halce St. Moniuszki, Ulanę w Manru I. J. Paderewskiego, Saffi w Baronie cygańskim oraz Rosalindy w Zemście nietoperza J. Straussa, Laury w Studencie żebraku C. Millockera, Heleny w Polskiej krwi O. Nedbala i Basię w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego.

Repertuar sopranistki poszerza także muzyka kameralna i oratoryjna, m. in. takie dzieła, jak: Requiem, Msza Koronacyjna C - dur W. A. Mozarta, Requiem G. Verdiego, Stabat Mater G. B. Pergolesiego, A. Dworaka i G. Rossiniego, IX Symfonia L. van Beethovena, Petite Messe Solennelle G. Rossiniego, VIII Symfonia G. Mahlera, Missa Papae Johannes Pauli Secundo B. K. Przybylskiego (zostało dokonane nagranie płytowe podczas koncertu z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. A. Straszyńskiego), Sen nocy letniej F. Mendelssohna, Oratorium na Boże Narodzenie C. Saint - Seansa. Nagrała wiele audycji radiowych i telewizyjnych. W 2002 roku otrzymała Dyplom Uznania od Ministra Kultury i Sztuki za rozpowszechnianie sztuki wokalnej.

 


 


Danuta Dudzińska i Andrzej Wawrzyniak - MDK Zduńska Wola

 

 


SFMR Eugeniusz Sej, Danuta Dudzińska, Ireneusz Jakubowski Usta milczą, dusza śpiewa