Ihnatowicz Ireneusz

Ireneusz Ihnatowicz (ur. 19 stycznia 1928 w Głębokiem, zm. 4 stycznia 2001 w Warszawie) – polski historyk, archiwista, profesor.

Wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. Był wybitnym filologiem i historykiem, specjalistą w dziedzinie historii gospodarczej Polski XIX i XX w. oraz nauk pomocniczych historii. W późniejszych latach pracował w Archiwum Państwowym w Łodzi, wykładał jako profesor na Uniwersytecie Warszawskim (od 1974) i pracował w Polskiej Akademii Nauk. Żonaty z Jadwigą Kalinowską. Jego córką jest Ewa Ihnatowicz, profesor nadzwyczajny Instytutu Literatury Polskiej Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

Wybrane prace

  • Dzieje gospodarcze Polski do 1939 roku (współautorzy: Benedykt Zientara, Antoni Mączak, Zbigniew Landau, 1965)
  • Vademecum do badań nad historią XIX i XX wieku (t. 1–2 1967–1971)
  • Społeczeństwo polskie od X do XX wieku (1979)
  • Nauki pomocnicze historii XIX i XX wieku (1990)

 

 

Jadwigę i Ireneusza Ihnatowiczów połączyła miłość do siebie i pracy badawczej. Pani Jadwiga z d. Kalinowska urodziła się 23 kwietnia 1926 r. w naszym mieście. Tu też ukończyła przed wojną prywatną szkołę Emilii Młoszowej, a po wojnie Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego.

Jako starszy kustosz przez całe życie pracowała w dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej w Warszawie. Była specjalistką i autorytetem w dziedzinie historii fotografii. Sporządziła m.in. katalog polskich firm fotograficznych od początku ich działalności do czasów II wojny światowej. To dzięki niej do miejskiego muzeum trafiło wiele unikalnych fotografii dawnej Zduńskiej Woli. Zmarła 2 grudnia 2006 r.

Prof. Ireneusz Ihnatowicz pochodził z Wileńszczyzny i do naszego miasta trafił z Kresów. Tu wykładał w oriońskim Wyższym Seminarium Duchownym. Był wybitnym filologiem i historykiem, specjalistą w dziedzinie historii gospodarczej Polski XIX i XX w. oraz nauk pomocniczych historii.

W późniejszych latach pracował w Archiwum Państwowym w Łodzi, wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i pracował w Polskiej Akademii Nauk. Zmarł 4 stycznia 2001 r. Oboje małżonkowie pochowani zostali na starym zduńskowolskim cmentarzu.