Kozłowski Jerzy

Jerzy Bogumił Kozłowski (ur. 25 lipca 1930 w Zduńskiej Woli, zm. 27 października 2010 w Zduńskiej Woli) – polski regionalista, społecznik, działacz kulturalny i sportowy, kolekcjoner, publicysta, wieloletni wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Urodził się 25.07.1930 r. w Zduńskiej Woli. W Łodzi ukończył Liceum Handlu Zagranicznego (1949) oraz Wyższą Szkołę Ekonomiczną (1954), uzyskując w 1970 r. tytuł magistra. Był czołowym zawodnikiem biegów sprinterskich w Polsce. W 1947 r. zdobył tytuł mistrza Polski młodzików w Bydgoszczy.

Mistrzem Polski juniorów został w 1949 r. Zdobyte doświadczenia przekazywał młodzieży w Zduńskiej Woli. W latach 70. XX w. został lekkoatletycznym sędzią klasy międzynarodowej. W 1955 r. był inicjatorem budowy stadionu "Start Resursa" w Zduńskiej Woli. Jako prezes Zarządu Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Zduńskiej Woli, a następnie Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Sieradzu organizował pionierskie spływy rzeką Wartą. Był współtwórcą i działaczem na terenie Zduńskiej Woli: Harcerskiego Chóru Rewelersów (1948), zespołu jazzowego "Hot Combo" (1957), Klubu Kolekcjonera (1974), Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli (1975) oraz Zduńskowolskiego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych (1995), które zainicjowało odbudowę historycznego ratusza w centrum miasta.

Powstałe z jego inicjatywy 14 maja 1975 r. Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli doprowadziło po wielu staraniach do utworzenia Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Jerzy Kozłowski w latach 1975-2003 pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli, w latach 1995-2010 funkcję prezesa Zduńskowolskiego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych. Był także wieloletnim prezesem Klubu Kolekcjonera działającego przy Domu Kultury „Lokator” w Zduńskiej Woli. Klub przez kilkanaście lat był Kołem Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego Oddział w Łodzi. Za zasługi dla kolekcjonerstwa Jerzy Kozłowski w 2002 r został uhonorowany Nagrodą Pierścienia - Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin Borkowskiego w Centrum Kolekcjonerstwa Polskiego w Krośniewicach.

W październiku 2009 r. Jerzy Kozłowski obchodził swój benefis pracy społecznej, podczas którego został mu nadany tytuł Hetmana Kolekcjonerów Zduńskowolskich. Zmarł 27 października 2010 r. w wieku 80 lat w Zduńskiej Woli. Pogrzeb odbył się 29 października, po czym spoczął na starym cmentarzu przy ul. Łaskiej, w głównej alei. Od roku 1950 publikował w prasie, jako korespondent "Dziennika Łódzkiego" i Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi. Opublikował 34 książki i broszury oraz kilkadziesiąt artykułów prasowych o Zduńskiej Woli. Jego wieloletnim dorobkiem i ukoronowaniem pracy społecznej było wydanie w 2010 r. publikacji "Opowieści z miasta nad Brodnią".

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki”
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”