Pietrzykowski Leon

Leon Pietrzykowski (ur. 09.02.1912 Zduńska Wola, zm. 1952 w Zegrzynku) - magister filozofii, literaturoznawca, profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Miał wielu przyjaciół: z czasów studenckich na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz z czasów II Wojny Światowej. Jedna z tych przyjaźni, z dramaturgiem Jerzym Szaniawskim, zaowocowała przekazaniem Leonowi rękopisów. Przedwcześnie tragicznie zmarły, tonie w Narwi w Zegrzynku u Jerzego Szaniawskiego Posiadał wiele pasji: teatr, literatura, wycieczki górskie.

 Pierwszy Transport do KL Auschwitz

Transport 13 czerwca 1940 roku, z więzienia w Tarnowie hitlerowcy wyprowadzili 753 więźniów. W trakcie pobytu w łaźni, w drodze na dworzec kolejowy oraz z samego dworca uciekło lub zostało wycofanych z tej grupy 25 osób. 14 czerwca 1940 roku hitlerowcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz pozostałą grupę 728 Polaków, głównie młodych ludzi, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowych 1939 roku, którzy próbowali się przedrzeć na Węgry do powstającej tam Armii Polskiej.

 

 

Pociąg z pierwszym transportem Polaków wyjechał w godzinach porannych z Tarnowa. Gdy pociąg zatrzymał się na peronie w Krakowie, więźniowie usłyszeli z megafonów informację o zdobyciu Paryża przez armię hitlerowską. W godzinach popołudniowych 14 czerwca 1940 roku pociąg wjechał na rampę w pobliżu budynków monopolu tytoniowego w Oświęcimiu. Wśród bicia zapędzono pierwszych więźniów KL Auschwitz do pomieszczeń w podziemiach, ponieważ obóz nie był jeszcze przygotowany na przyjmowanie transportów.

  • Numer obozowy: 413
  • Imię i nazwisko więźnia: Leon PIETRZYKOWSKI
  • Data i miejsce urodzenia: 09.02.1912 Zduńska Wola
  • Losy więźnia: Przeniesiony do KL Sachsenhausen; przeżył wojnę