Sylla Juliusz

Juliusz Sylla (ur. 06.04.1912, zm. 25.02.1944 Karsznice, pow. Zduńska Wola) pracownik parowozowni w Karsznicach, żołnierz ZWZ AK, ps. „Nit” grupy dywersyjno-sabotażowej Związków Odwetowych z Karsznic. Aresztowany, był więźniem niemieckiego więzienia policyjnego w Łodzi, skazany na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano podczas publicznej egzekucji przy torach kolejowych na terenie karsznickiej parowozowni.

 

 

Aresztowany w grudniu 1942 roku pod zarzutem m.in. całkowitego zniszczenia osiemnastu niemieckich parowozów i uszkodzenia ponad trzydziestu. Juliusz Sylla przez rok był więźniem niemieckiego więzienia policyjnego w Łodzi przy ul. Schterlinga. 7 lutego 1944 r. wraz z kolegą dywersyjnym Kazimierzem Kałużewskim (ps. „Chińczyk”) zostali skazany przez okupacyjne władze niemieckie na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 25 lutego 1944 roku podczas publicznej egzekucji przy torach kolejowych na terenie karsznickiej parowozowni.

 

 

W czasie II wojny światowej żołnierz ZWZ AK, ps. „Nit” – żołnierz grupy dywersyjno-sabotażowej Związków Odwetowych z Karsznic (dokonywali dywersji poprzez celowe uszkadzanie lokomotyw biorących udział w transportach militarnych, a obsługiwanych w Karsznicach w taki sposób, że ich awarie następowały w miejscach odległych od lokomotywowni. Awarie te dezorganizowały sprawne funkcjonowanie zaopatrzenia armii niemieckiej na front wschodni, a sposób dywersji utrudniał wykrycie osób za nią odpowiedzialnych).

 

 

W miejscu egzekucji Pana Kałużewskiego i Sylli 10.09.1966 r. pracownicy parowozowni w Karsznicach odsłonili pamiątkową tablicę ku czci obu kolejarzy. Ulice przy stacji PKP Zduńska Wola Południowa mają ich za swych patronów. U zbiegu ulic Kałużewskiego i Sylli znajduje się ponadto poświęcony im pomnik. Przy obu miejscach pamięci co roku 25.02 składane są przez kolejarzy oraz mieszkańców Zduńskiej Woli kwiaty. Kazimierz Kałużewski i Juliusz Sylla są ponadto patronami Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli.

 


W 2015 r. powstała także piosenka o obu bohaterach

 

 

Pomnik Karsznickich Bohaterów upamiętnia zatrudnionych w karsznickiej parowozowni kolejarzy, którzy przeprowadzili dziesiątki akcji sabotażowych, uniemożliwiając lub utrudniając Niemcom komunikację kolejową. Ich działalność przybierała najróżniejszą formę: od niszczenia sprzętu i zanieczyszczania oleju, przez fałszowanie listów przewozowych i zmianę nalepek adresowych, po uszkadzanie wagonów i parowozów, co prowadziło do wykolejenia pociągów. W 1946 r. w centrum Karsznic postawiono bohaterskim kolejarzom pomnik, nie wspomniano jednak na nim, że kolejarze swoje działania prowadzili w ramach Armii Krajowej.

W parowozowni działała Samodzielna Placówka Kolejowa Armii Krajowej. Władze PRL starały się wymazać wymazały jednak z kart historii AK i jej działalność. Dziś mamy obowiązek przywracać tę pamięć i oddać należną cześć naszym bohaterom. Na monumencie pojawią się masywne granitowe epitafia, które zastąpią zniszczone tablice z lastryko. W treści inskrypcji znajdzie się informacja, że zamordowani kolejarze byli żołnierzami Armii Krajowej. Będą nazwiska bohaterów straconych na szubienicy w parowozowni, jak i pomordowanych w obozach koncentracyjnych. Nową treść miasto uzgodniło z Instytutem Pamięci Narodowej, który współfinansuje remont.

 

Poniżej kopie relacji i mapki podanej przez p. Szymczaka - sekcyjnego sekcji sanitarnej A.K w Zduńskiej Woli oraz obwieszczenie wydane z okazji egzekucji.