Kałużewska Maria

Maria Kałużewska (Dąbrowska) (ur. 18.07.1918 Kraszewice pow. Wieluń / Zduńska Wola - zm. 22.02.1944 Auschwitz ) Córka Władysława i Heleny z domu Wielguś..Łączniczka AK, więźniarka obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - zamordowana w obozie Auschwitz w Oświęcimiu (metalowe epitafium ufundowali harcerze z 2 DHS „Wagabunda”)

 

 

Od jesieni 1939 roku, wraz z mężem, wstąpiła do konspiracji. Ich mieszkanie było lokalem konspiracyjnym Inspektoratu Rejonu ZWZ-AK Sieradzko - Wieluńsko - Kaliskiego. Łączniczka i kolporterka. Aresztowana 6 lutego 1943 roku i więziona w Łodzi. Przeszła ciężkie śledztwo, lecz niczego nie ujawniła. Wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz i tam zamordowana.

 

 

Maria Kałużewska była żoną Kazimierza Kałużewskiego (ps. Chińczyk - żołnierza Armii Krajowej, powieszonego za działalność dywersyjno-sabotażową przez Niemców), którą Niemcy również aresztowali, a następnie przesłuchiwali w Łodzi. Została wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i tam zginęła 22 lutego 1944. Maria Kałużewska była krewną Maksymiliana Kolbego, poprzez swojego dziadka, który był bratem matki Kolbego - Mariannę z domu Dąbrowską. Małżeństwo miało córeczkę Danutę, która w ostatniej chwili została uratowana przed wywózką do Niemiec. Żołnierz AK, który podpisał listę Volksdeutsche zadeklarował, że wychowa ją zgodnie z doktryną niemiecką.